Nacionalno preverjanje znanja je poseben postopek preverjanja znanja, kjer vsi učenci 6. in 9. razreda v državi na isti dan rešujejo enake preizkuse znanja pod enakimi pogoji.

Z NPZ se preverja znanje, ki ga vsebujejo učni načrti pri posameznih predmetih. Njihov namen je pridobiti dodatno informacijo o znanju učencev in s tem prispevati k boljši kakovosti učenja, poučevanja in znanja ter pripomoči k zagotavljanju enakih izobraževalnih možnostih za vse učenke in učence.

• Opravljanje NPZ je obvezno za vse učence 6. in 9. razreda (izjema so učenci priseljenci).
  • Prijavo učencev na NPZ uredi šola.
  • Preverjanje se opravlja pisno in pri posameznem predmetu traja 60 minut. Na vseh šolah se začne ob 8.30 in konča ob 9.30.
  • Izvede se v enem roku, praviloma v mesecu maju v tekočem šolskem letu.
  • Dosežek učencev se vpiše v Obvestilo o dosežkih pri nacionalnem preverjanju znanja, ki ga učenci prejmejo ob koncu šolskega leta.

V 6. razredu se preverja znanje iz:

• slovenščine (7. maj 2024),
  • matematike (9. maj 2024),
  • tujega jezika – angleščine (13. maj 2024).

V 9. razredu se preverja znanje iz:

• slovenščine (7. maj 2024),
  • matematike (9. maj 2024),
  • tretjega predmeta, ki ga določi minister; v šolskem letu 2023/2024 je za našo šolo izbran tuji jezik - angleščina (13. maj 2024).

Podrobnejše informacije o NPZ: