"Ključ do sreče so sanje ... ključ do uspeha je uresničevanje sanj."

Ob koncu osnovne šole vsakega učenca čaka pomembna odločitev – izbira srednje šole. Svetovalna služba učencem in staršem pomaga pri odločanju, izbiri in vpisu v srednjo šolo. Tekoče informacije boste pridobili pri svetovalni delavki, na oglasni deski, na razrednih urah in na spletni strani naše šole.

Svetovalna delavka: Monika Kostanjšek

VPIS V SREDNJO ŠOLO ZA ŠOLSKO LETO 2024/2025

Srednješolski vpisnik

Merila za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa

Tabela za izračun točk v primeru omejitve vpisa

POMEMBNI DATUMI

16. in 17. 2. 2024 - Informativni dnevi v srednjih šolah in dijaških domovih

-> 4. 3. 2024 - Prijava za opravljanje preizkusa posebne nadarjenosti, znanja in spretnosti za kandidate, ki se želijo vpisati v srednješolske programe, za katere je to posebni vpisni pogoj, ter posredovanje dokazil o izpolnjevanju posebnega vpisnega pogoja za program Gimnazija (š)

med 8. in 20. 3. 2024 - Opravljanje preizkusov posebnih nadarjenosti, znanja in spretnosti ter ugotavljanje izpolnjevanja posebnega vpisnega pogoja kandidatov za program Gimnazija (š)

-> 28. 3. 2024 - Srednje šole izdajo potrdila o opravljenih preizkusih posebne nadarjenosti, znanja in spretnosti ter izpolnjevanje posebnega vpisnega pogoja za program Gimnazija (š)

-> 2. 4. 2024 - Prijavljanje za vpis v 1. letnik srednje šole za šolsko leto 2024/2025

8. 4. 2024 do 16. ure - Javna objava številčnega stanja prijav na spletni strani Ministrstva

-> 18. 4. 2024 - Javna objava sprememb obsega razpisanih mest in stanja prijav za vpis v SŠ za šolsko leto 2024/2025

-> 23. 4. 2024 do 15. ure - Morebitni prenosi prijav za vpis v SŠ za šolsko leto 2024/2025

-> 24. 5. 2024 - Javna objava omejitev vpisa na spletni strani Ministrstva

-> 29. 5. 2024 - Obveščanje prijavljenih kandidatov o omejitvah vpisa

med 17. in 21. 6. 2024 do 14. ure - Vpis oziroma izvedba 1. kroga izbirnega postopka

-> 21. 6. 2024 do 14. ure -  Objava rezultatov 1. kroga izbirnega postopka, seznanitev kandidatov, ki niso bili uspešni v 1. krogu izbirnega postopka, z možnostmi v 2. krogu in razdelitev ustreznih gradiv; objavljeno je dokončno število prostih mes za 2. krog izbirnega postopka

-> 26. 6. 2024 - Prijava neizbranih v 1. krogu za 2. krog izbirnega postopka

-> 2. 7. 2024 - Objava rezultatov 2. kroga izbirnega postopka

-> 3. 7. 2024 do 14. ure - Vpis kandidatov, ki so bili uspešni v 2. krogu izbirnega postopka

-> 4. 7. 2024 - Objava preostalih prostih mest za vpis na spletni strani Ministrstva

-> 30. 8. 2024 - Vpis na srednjih šolah, ki imajo še prosta mesta

POMEMBNE INFORMACIJE

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport

Pomembne informacije o vpisu v srednjo šolo.

Moja kariera

Priročnik z informacijami za otroke, učence, dijake, študente, mlade in odrasle, starše in strokovne delavce.

UPORABNE SPLETNE STRANI

Dijaski.net

Predstavitev srednješolskih programov. Za vsak program najdete tudi podatke o morebitnih omejitvah za določene programe v prejšnjih letih.

Slovenske srednje šole

Predstavitev vseh srednjih šol v Sloveniji.

Moja izbira

Na spletni strani najdete opise več kot 500 poklicev. Opise dopolnjujejo slikovna in ponekod tudi video gradiva. V drugem sklopu lahko poiščete kontaktne podatke šol, njihov opis, slikovno in video predstavitev ter nabor programov, ki jih šola izvaja.

Kam in kako

Računalniški program, ki vam na podlagi vaših interesov pomaga izbrati primeren poklic. Navodila za uporabo, uporabniško ime in geslo dobite pri svetovalni delavki.

Opisi poklicev

Skoraj 500 opisov poklicev na enem mestu.

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje

Opisi poklicev (opis dela, delovnih področij, delovnih pripomočkov, potrebnih znanj in spretnosti, razmere za delo itd.).

eSvetovanje

Pripomoček za učinkovito načrtovanje kariere in iskanje zaposlitve.

To bo moj poklic

V oddaji To bo moj poklic je predstavljenih 55 obetavnih poklicev in poklicev, ki jih na trgu dela primanjkuje.

Karierni center za mlade

Informacije, gradiva, aktivnosti za mlade in njihove starše na področju poklicnega usmerjanja.

DOGODKI

Informativa - sejem izobraževanja in poklicev

Informativa je največji vseslovenski predinformativni dan, ki na enem mestu ponuja celovite informacije o izobraževalnih, poklicnih in zaposlitvenih priložnostih za mlade doma in po svetu.

Namenjena učencem, dijakom, študentom in odraslim Informativa poteka tik pred uradnimi informativnimi dnevi, na enem mestu pa predstavi srednješolske, visokošolske, višjestrokovne, dodiplomske in podiplomske študijske programe, mednarodne izmenjave, poklice, prekvalifikacije, obštudijske dejavnosti idr. Vzporedno poteka tudi zaposlitveni sejem za mlade Moja prva zaposlitev.

Sejem bo potekal 19. in 20. januarja 2024 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani

Več informacij: https://www.informativa.si/

Predstavite programov in smeri Srednje šole za oblikovanje in fotografijo

SŠOF vabi na predstavitev izobraževalnih programov in smeri:

- fotografski tehnik/tehnica,

- umetniška gimnazija - likovna smer in

- tehnik oblikovanja - grafično in modno oblikovanje ter oblikovanje uporabnih predmetov.

Srečanje bo potekalo na daljavo, in sicer v sredo, 10. januarja 2024, ob 17. uri. E-povezava bo objavljena na spletni strani tri dni pred izvedbo dogodka (https://oblikovna.si/novice/).

ZA STARŠE

Priročnik za starše: Kako pomagati otroku pri sprejemanju kariernih odločitev

VIDEO PREDAVANJA

Vloga staršev pri kariernem odločanju